Aktualności

Skrócony czas prezentacji cheerleading 2025

Czas prezentacji cheerleading 2025 artykuł Cheer Project

Nie jest niczym nowym, że regulaminy się zmieniają. Najczęściej są to drobne zmiany, mające ulepszyć rozgrywanie turniejów. Od czasu do czasu zmiany są większe i mają na celu ukierunkowanie całego sportu. Czas prezentacji cheerleading 2025 – ten artykuł wszystko wyjaśni.

Od 2025 roku czas w perfomance cheer skraca się z 2 minut i 15 sekund do 2 minut. Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. Na samym początku, czas prezentacji wynosił 2 i pół minuty. O cheerleadingu piszemy niżej!

Jaki jest cel wprowadzonych zmian?

Celem jest jeszcze większe „usportowienie” cheerleadingu poprzez jeszcze szybsze i dynamiczniejsze prezentacje. Spowoduje to, że prezentacje, może nie będą miały szybszej muzyki (liczonej w bitach na minutę), ale zdecydowanie nasycenie elementów będzie większe, ponieważ skróci się czas „pomiędzy nimi”.
Może być też to konsekwencją (choć nie sądzę, ponieważ drużyny początkujące raczej nie startują na arenach międzynarodowych), że wiele drużyn nie zauważyło, że nie ma czasu minimalnego prezentacji. Dlatego też, prezentacje które mogłyby się zakończyć po 90 sekundach, były sztucznie przedłużane, przez co cała prezentacja traci na dynamice i charakterze sportu. Pamiętajcie, że nie ma nic złego w krótszej prezentacji, jeśli zawodnicy nie są jeszcze gotowi na wykorzystanie czasu maksymalnego.
Sędziowie zdecydowanie wolą oceniać prezentacje szybkie i dynamiczne, w klimacie cheer, niż powtarzane elementy i niekończące się przejścia.

Skutki wprowadzonych regulacji – Czas prezentacji performance cheer 2025

Niechcianym skutkiem może być zwiększona kontuzyjność zawodników, która może być efektem nagromadzenia dużej ilości trudnych elementów technicznych w bardzo krótkim czasie.
Receptą na to, powinno być (dla niektórych) powrót lub zwiększenie skupienia na zasadzie Body Before Skill!
O co chodzi w tej zasadzie? O to, że zanim zaczniemy wykonywać elementy techniczne, najpierw skupiamy się na poprawnym przygotowaniu ciała. Każdy element wymaga innej pracy i to trenerzy muszą nie tylko wiedzieć, kiedy i jakie wprawki wprowadzić, ale także jak je urozmaicać, aby zawodnik (zwłaszcza ten najmłodszy) nie czuł znudzenia.
Zatem najpierw należy znać poprawną technikę wykonania elementu, a dopiero potem skonstruować do niego ćwiczenia wprowadzające, które przygotują ciało zawodnika.
Czas prezentacji cheerleading 2025 nosi nowe zmiany z trenowaniu!

Czas prezentacji cheerleading 2025

Co się zmienia w cheerleadingu?

A co się zatem zmienia w cheerleadingu akrobatycznym? Tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana.
Otóż, skróceniu podlega główna część prezentacji do 2 minut. Tutaj nastają już różnice między European Cheer Union i International Cheer Union.

W regulacjach obowiązujących na Mistrzostwach Świata ICU w 2025 roku, jest jasno określone, że część główna ma trwać maksymalnie 2 minuty, a doping trwa nie mniej niż 30 sekund. Nie ma czasu minimalnego ani maksymalnego jeśli chodzi o przygotowanie się do części zasadniczej, ale regulacje stanowią, że cały pokaz nie może być dłuższy niż 3 minuty. Zatem trener musi tutaj kalkulować.

czas prezentacji w cheerleadingu

Ponieważ w Polsce przepisy są skopiowane z europejskich, to regulacje na przyszły rok stanowią o tym, że doping ma trwać minimum 30 sekund, a czas przygotowania pomiędzy dopingiem a częścią główną wynosi maksymalnie 20 sekund.
Co jest bardzo ciekawe, to to, że nie ma maksymalnego czasu prezentacji. A zatem będąc mocno upartym można doping prowadzić przez 15 minut. Choć można, to mamy nadzieję, że nikt z tego nie skorzysta.

Czas prezentacji Cheer Solo

Czas prezentacji Cheer Solo wynosi 60 sekund. Prezentacja musi zawierać część dopingu oraz „część główną” do muzyki.
Co jest bardzo ciekawe i dobre za razem, to regulamin nie przewiduje wskazania ile z tych 60 sekund powinien wynosić doping, a ile część główna.
Jest to dobra sprawa, ponieważ podział czasu możemy dostosować do naszego zawodnika.
Zakładając, że mamy zawodnika początkującego, który w początkowych levelach może wykonać niewiele elementów, to o wiele lepiej jest pozwolić mu prowadzić prawdziwy doping i poświęcić na to czas, niż kazać sędziom oceniać 16 przewrotów w przód. Prowadzenie dopingu jest warte 10 punktów, zatem jeśli grożą nam niskie punktacje na reszcie karty ocen, to zdecydowanie warto przyłożyć się do tej części.


Potrzebujesz szkoleń z zakresu cheerleadingu?
Napisz do nas!

    Wybierz temat