Aktualności

Jak wybrać dobrego trenera cheerleadingu?

Przed rozpoczęciem swojej przygody (jako rodzica) z cheerleadingiem, warto zadać sobie pytanie: Jak wybrać dobrego trenera dla mojego dziecka. Co więcej, to jest nie tylko trener mojego dziecka, ale także osoba, z którą osobiście będę się często kontaktować. Jak zatem dokonać wyboru idealnego? Na co zwrócić uwagę?

Każdy opiekun chce, aby ich pociecha trafiła w jak najlepsze ręce trenerskie. Pytaniem zatem jest: jak wybrać najlepszego trenera?

Poniższy artykuł może być pomocny obu stronom: rodzicom, a także trenerom. Rodzice dowiedzą się na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego trenera, a trenerzy sprawdzą, co jeszcze mogą udoskonalić. Zatem: Jak wybrać dobrego trenera cheerleadingu?

Doświadczenie trenera cheerleadingu

małgorzata wrońska trener cheerleaders

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl jest doświadczenie, które można rozpatrywać pod wieloma aspektami i wybrać te, które dla nas są najważniejsze. 
Należy sprawdzić jakie nasz przyszły trener ma doświadczenie jako trener. Czy istotne jest czy wcześniej był/a trenerem innych sportów? Niekoniecznie, ale może to świadczyć o dłuższym doświadczeniu w pracy z zawodnikami i możliwości korzystania z szerszego spojrzenia.
Ważnym aspektem doświadczenia jest wcześniejsze uczestnictwo w turniejach. Zawody sportowe rządzą się swoimi prawami, mają pewną dynamikę i wiele planów może być nagle zmienionych. Doświadczony trener, od razu wie jak zareagować. Dlatego warto jest sprawdzić, czy nasz trener był już w takich sytuacjach. Jeśli nie, to nic złego się nie dzieje. Każdy kiedyś zaczynał, a sami jako opiekunowie musimy uzbroić się wtedy w większą wyrozumiałość i chęć wspierania trenera.

Czy sukces gwarantuje sukces?

Warto sprawdzić jakie sukcesy odniósł nasz trener. I tutaj ważna informacja. Dla każdego może być sukcesem coś innego. Czy koniecznie interesuje nas tytuł “Mistrza Świata i okolic“? Jeśli tak, to zadajmy sobie pytanie, czy nasze dziecko będzie w stanie udźwignąć te wszystkie medalowe sukcesy? Czy może interesującym nas sukcesem jest stworzenie dla zawodników sprzyjających warunków do rozwoju i trenowania? Bo może tylko chce trenować hobbystycznie, niekoniecznie startując w zawodach najwyższej rangi- po prostu spędzać czas z równieśnikami.

Co wie, co umie i kto to potwierdza?

Jest to dość brutalnie zadane pytanie, ale jest bardzo istotne. Nie bójmy się pytać gdzie nasz trener się szkoli, kogo obserwuje w internecie i kiedy ostatni raz był na szkoleniu. Trener, który deklaruje, że wszystko wie, może być trudny we współpracy. Cheerleading to sport, który ciągle się rozwija. Zmieniają się przepisy, dochodzą coraz to nowe elementy. Postarajmy się wybrać trenera, który jest otwarty na wiedzę i z własnej woli chce ją zdobywać. I to nie chodzi tylko o technikę cheer, ale także o metody prowadzenia drużyn, budowanie drużyny, pierwsza pomoc, ect.

Nie bójmy się zapytać, kto prowadził dane szkolenie i sami zweryfikujmy szkoleniowca. Teraz, w dobie internetu mało co się ukryje. W końcu szkoleniowiec został wybrany przez trenera z jakiegoś powodu i to on/a poświadcza umiejętności Twojego trenera, poprzez wydanie mu dyplomu trenerskiego. Jeśli mamy więcej czasu, to zweryfikujmy także plan szkolenia i jak długo trwał. Z pewnością w Internecie znajdziemy takie informacje. Jeśli nie, to warto się zastanowić dlaczego.

Głowny szkoleniowiec Cheer Project Małgorzata Wrońska

Co Twój trener mówi o innych?

Cheerleading jest sportem, w którym szanuje się swojego rywala i rywalizujemy tylko na macie lub parkiecie. Poza nim możemy się spokojnie kolegować i przyjaźnić. Jeśli trener wypowiada się przy rodzicach lub zawodnikach o innych zespołach w sposób pejoratywny, to możemy podejrzewać, że może nie nauczyć naszego dziecka pozytywnych postaw.
Sprawdźmy też czy nasza drużyna będzie współpracować z innymi drużynami. Czy jest szansa pojechać na wspólny obóz treningowy, albo zorganizować razem szkolenie? Takie inicjatywy pomogą naszemu dziecku nauczyć się współpracy, co jest niezwykle ważne w cheerleadingu, ale także w dzisiejszym świecie, który głównie jest nastawiona na „ja”.

Czy cel uświęca środki? Podejście dobrego trenera cheerleadingu

jak wybrać dobrego trenera cheerleadingu cheer project

Dowiedzmy się jaki jest cel drużyny. Wiele klubów może zaoferować opcję trenowania na turnieje i zawody oraz trenowania hobbystycznego z pokazami dla rodzin lub podczas mniejszych imprez sportowych.
Ważne jest rozróżnienie, czy drużyna startuje w zawodach, żeby się w nich zmierzyć z innymi w zdrowej rywalizacji, czy jedzie po medale za wszelką cenę. Nie jest tutaj tylko mowa o trenerze, który może wywierać dużą presję na zawodników, ale także o tym, czy nasze dziecko jest w stanie udźwignąć presję takich zmagań.
Istotnym jest, aby znaleźć trenera który zadba o rozwój sportowy dziecka i nie sprawi, że w dorosłym życiu nasze dziecko już nigdy nie skieruje się w stronę sportu. Dlatego tak ważne jest pytanie: Jak wybrać dobrego trenera cheerleadingu?

Sprawdźmy także jak są prowadzone zajęcia. Chodzi tutaj o atmosferę na zajęciach, a nie o wchodzenie w kompetencje trenera. Czy zawodnicy dobrze się bawią? Czy zawodnicy są zestresowani krzykami i niemiłymi, personalnymi komentarzami? Czy budowana jest chęć rywalizacji? To są bardzo ważne kwestie, ponieważ w trudniejszych chwilach zawodnika nie będzie chciał zrezygnować z zajęć.

„Papierologia stosowana” jest bardzo ważna

Czy wiemy co zrobi nasz trener, kiedy wydarzy się wypadek? Czy ma naszą zgodę na publikowanie wizerunku naszego dziecka? Czy posiada ubezpieczenie trenera i prywatne OC? Czy zawsze zgłasza obozy do kuratorium? Czy dba o salę, w której odbywają się treningi?
To są bardzo ważne pytania, ponieważ wszystko jest dobrze, dopóki się coś nie stanie. Nie bójmy się zapytać, co dokładnie pokrywa ubezpieczenie trenera, nie bójmy się zapytać czy dany budynek przeszedł kontrolę straży pożarnej.


Podsumowanie: Jak wybrać dobrego trenera cheerleadingu?

Wszystkim nam zależy na tym, aby zawodnik spędził świetnie czas, nauczył się nowych umiejętności, a także, aby trening wspomagał jego rozwój nie tylko sportowy, ale także społeczny. To na opiekunie (rodzicu) spoczywa obowiązek wyboru odpowiedniego trenera, zarówno pod kątem kompetencji, ale także patrząc na to, jakim jest człowiekiem i czego nauczy zawodnika.

Dlatego napisaliśmy artykuł: Jak wybrać dobrego trenera cheerleadingu.


    Wybierz temat