Aktualności

Standardy Ochrony Małoletnich

W dniu 15 sierpnia 2024 weszła w życie nowelizacja  ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich, która jasno mówi jakie instytucje i organy są zobowiązane do wprowadzenia standardy ochrony małoletnich.

Standardy te są tworzone osobno, przez każdą jednostkę, instytucję a nawet działalność JDG pracująca z dziećmi. Nie są ona narzucone z góry po to, aby każdy, kto jest prawnie zobligowany do ich utworzenia i wprowadzenia w życie mógł skroić je na własną miarę.

Katalog podmiotów zobowiązanych do ich wprowadzenia jest szeroki i zasadniczo, każdy podmiot pracujący z małoletnimi musi je wprowadzić. Kluby/ drużyny cheerleadingu najczęściej są klubami sportowymi, działają przy stowarzyszeniach/fundacjach lub są częścią jednoosobowych działalności gospodarczych. Ustawa podaje bardzo szeroki katalog podmiotów, więc można z łatwością stwierdzić, że każdy podmiot, placówka, firma, jednostka organizacyjna, która pracuje z małoletnimi ma posiadać te standardy i ma je mieć wdrożone.  

O jakie standardy ochrony chodzi?

W obliczu tragedii, która przyczyniła się do powstania nowych regulacji, ustawodawca postanowił nie tylko zadbać o minimalizowanie przestępstw, ale także o zwiększenie poczucia dobrostanu u małoletnich.
Zasady/standardy te mają określać warunki zachowań i współpracy pomiędzy pracownikami placówki a małoletnimi. Mają nie tylko ujmować pewnego rodzaju standardowe kwestie jak „nie stosujmy przemocy”, ale dokładnie ma być określone co nią jest. Zachowania zabronione wobec uczestników zajęć mają być wyraźnie wymienione.
Jasne mają być także zasady postępowania, kiedy jednostka pracująca z małoletnimi ma świadomość lub podejrzenia o krzywdzeniu dzieci. Muszą być wyznaczone także osoby i terminy w jakich dokonuje się aktualizacji standardów, co pokazuje, że ustawodawca nie chce wprowadzić tylko miałkich i nic nieznaczących sloganów, a zmieniające się/ przystające do realiów danej placówki zasad. Ponad to, jednostki pracujące z małoletnimi muszą wprowadzić także procedury informowania opiekunów prawnych o podjętych standardach.
Poza określonymi zachowaniami zabronionymi w stosunku do małoletnich, jednostki zobowiązane są także do określenia zasad korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet, a także procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie.
Co więcej, muszą być one napisane w taki sposób, aby małoletni je zrozumiał i wiedział, które zachowania są niedopuszczalne i komu ma o tym zgłosić. To dodatkowo pokazuje, że ustawodawcy zależy na tym, aby młodzi ludzie byli świadomi swoich praw.

Co dalej?

Wiele placówek/ jednostek zobligowanych do wprowadzenia standardów rozpoczęło od sprawdzenia niekaralności swoich pracowników i wolontariuszy.
Dalsze postępowanie to zlokalizowanie możliwych pól do nadużyć i konfliktów na tle prawnym. Tutaj warto także podkreślić, że należy w regulacjach ująć pewne zasady transparentności traktowania młodzieży, co ma przeciwdziałać przemocy psychicznej.  W jasny sposób należy określić, które działanie jest, a które nie jest pożądane w danej placówce.
Pomijając fakt obowiązku prawnego pod groźbą kary, to w sporach gdzie kontakt fizyczny pomiędzy trenerem/trenerką, a także samymi zawodnikami jest nieunikniony, często nagły takie standardy muszą obowiązywać i musi być do nich łatwy dostęp.

Ochrona zawodników w USA

CHEER USA już od wielu lat prowadzi szkolenie z zasad bezpieczeństwa. Małgorzata Wrońska przeszła je 2 lata temu i ma nadal aktywny certyfikat. W kolejnym wpisie zostaną opublikowane treści zasad, które możecie wdrożyć w swoich klubach.

O obowiązkowej ochronie małoletnich będzie także mowa podczas szkolenia dla Asystentów Trenerów. Zapisz się na nie już dzisiaj, aby uzyskać najlepsze informacje przed sezonem treningowym.

Kliknij tutaj, aby się zapisać