Aktualności

Cheerleading w szkole

Zastanawiasz się jak rozwinąć cheerleading w szkole? Chcesz założyć drużynę cheerleaders, ale w rozmowach z dyrekcją brakuje Ci przekonujących argumentów, to już spieszymy z listą korzyści, które przyniesie szkolna drużyna cheerleadingu.

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem szkolnej drużyny cheerleades, ale masz pewne wątpliwości, to mam nadzieję, że ten wpis Ci w tym pomoże.

Przede wszystkim drużyna cheerleaders, prowadzona w poprawnym kierunku, przyniesie wiele korzyści szkole oraz samym Uczniom.

Dzieci i młodzież kochają nowości! Cheerleading- nowy sport w szkole

Dzisiejsza młodzież, z praktycznie nieograniczonym dostępem do Internetu, podąża za nowinkami bardzo szybko. Oczywiście, cheerleading nie powstał wczoraj, ani nie jest najnowszym trendem na tik toku, jednak jest dyscypliną stosunkowo młodą (w tym roku obchodzimy 123 urodziny cheerleadingu) i jeszcze nie tak często spotykaną w szkołach. Z pewnością składa się na to wiele czynników.
Jednym z nich jest konieczność inwestycji w stroje (choćby miały to być nawet spodenki i T-shirty, to nadal jest to wydatek) lub brak doświadczenia trenerskiego w cheerleadingu u Nauczyciela.
Nie mniej, dynamika cheerleadingu oraz wiele możliwości konstruowania drużyny sprawi, że cheerleading stanie się atrakcyjną formą zajęć pozalekcyjnych lub nawet lekcji wychowania fizycznego samych w sobie. Zdajemy sobie sprawę, że z każdym nowym sportem należy przejść stosowne szkolenia, to jednak zapewniamy, że są one równie dobrą zabawą dla trenerów, co późniejszy trening Uczniów.
W poniższych punktach dowiesz się także jakie są opcje w tworzeniu drużyny oraz programu dla nich.

Od tańca po akrobatykę

Cheerleading oferuje wiele opcji tworzenia drużyny. Możesz stworzyć drużynę, która będzie stanowiła jedną klasę, a możesz także połączyć kilka klas. Dzięki temu zabiegowi uzyskasz dużą reprezentację szkoły. To drugie rozwiązanie z pewnością zintegruje ze sobą dzieci lub młodzież w kilku roczników!
Poza możliwością łączenia różnych roczników, można także stworzyć drużynę żeńską lub koedukacyjną. A z resztą! Kto Wam zabroni stworzyć całej drużyny męskiej? W końcu na samym początku drużyny cheerleadingu tworzone były wyłącznie przez mężczyzn! Choć musimy stwierdzić, że wolimy różnorodność.

Jeśli jeszcze jest dla Ciebie lub Dyrekcji Twojej szkoły za mało możliwości, to możesz wybierać wśród różnych kategorii, a nawet je trochę pomieszać ze sobą, aby występy w szkole były jak najbardziej atrakcyjne.

Czy wiesz, że dwa główne podziały cheerleadingu to cheerleading akrobatyczny i taneczny? W tanecznym jest tak wiele możliwości, że będzie o tym kolejny wpis na blogu. Istnieją bowiem inne style niż turniejowe kategorie freestyle pom, drill dance, high kick i jazz. Jest jeszcze sideline, jest jeszcze cheerleading meczowy- tak zwany entertaining pom. Ale spokojnie, wszystko wyjaśnimy.   

Praca zespołowa- wsparcie jest najważniejsze

Cheerleading uczy wsparcia na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim, z założenia, cheerleaders wspierają inne drużyny sportowe w ich zmaganiach. Jednak, nie dadzą rady jeśli nie będą pracować jako drużyna i wpierać się nawzajem! Trzymanie czyjegoś ciężaru ciała podczas piramid, czy próbowanie nadążyć za szybkim tempem choreografii jest rzeczą trudną, jednak ze wsparciem drużyny jest zdecydowanie łatwiej. Cheerleading uczy też pracy zespołowej- i to nie tylko w kontekście, że młodzież musi współpracować, ale także tego, że każdy jest ważny, każdy ma spełnić jakieś zdanie- każdy Uczeń tworzy tę drużynę.

Dumna i zaangażowana reprezentacja szkoły

Często szkoły borykają się z problemem, że młodzież nie identyfikuje się ze szkołą lub podejmowanymi przez szkołę działaniami. Poprzez aktywne angażowanie drużyny cheerleaders w akcje prowadzone przez szkołę uzyskujemy, po pierwsze większy zasięg wydarzenia, a po drugie większe poszanowanie przez młodzież wykonanej przez siebie i swoich kolegów pracy, zwłaszcza jeśli aktywności te, będą dla samych Uczniów ważne.

Bez popadania w zbytnio utopijne stwierdzenia, może się zdarzyć, że Uczniom trzeba będzie wytłumaczyć, że ich wsparcie np. szkolnej drużyny koszykówki jest istotne i z pewnością doping słyszany z trybun lub doping i pokazy podczas przerw mogą być motywujące. I tutaj life hack! Jak podczas meczu włączyć naszej drużynie motywującą ich muzykę? Wykorzystajmy ją w pokazie cheer! Proste a jakie genialne! Dzięki takim działaniom, drużyny sportowe doceniają bardziej swoje wsparcie w postaci zespołów cheerleaders.

Mam zespół cheerleaders i co dalej?

Jest wiele opcji! Możesz:

– zwiększać zasięgi akcji społecznie użytecznych

– zespół nie tylko wspiera szkolne drużyny sportowe na trybunach, ale i swoimi występami

– wskazać drużynę cheerleadingu jako dodatkową ofertę edukacyjną w szkole. Jakim genialnym posunięciem byłby zajęcia cheerleadingu np. w obcym języku! Wtedy język zagraniczny stałby się jeszcze bardziej naturalny dla Uczniów! Same benefity!

– w ramach wybranego rodzaju drużyny możesz zwiększyć szybkość, siłę, balans, poczucie rytmu u Uczniów! Czyli zależnie od tego, co wymaga poprawy, taki typ drużyny możesz wybrać 🙂

i oczywiście startować w turniejach i mierzyć się z innymi zespołami!

Jak zostać trenerem cheerleadingu?

Na samym początku zaprosimy Cię na bezpłatny webinar o tym jak założyć zespół cheerleaders. Zarejestruj się na www.cheerwebinar.pl i już 31 sierpnia o godzinie 20 połącz się z nami na platformie Zoom.
W międzyczasie możesz wybrać jeden (lub więcej) z naszych kursów trenerskich. Mamy w ofercie zarówno te akrobatyczne i taneczne.
Najlepszym szkoleniem, aby zacząć jest szkolenie BASIC, zarówno w wersji tanecznej, który skupia się na freestyle pom, drill dance i high kick, a także w wersji akrobatycznej, gdzie poznajemy podstawy podnoszeń i stuntów, które bezpiecznie można wykonać w warunkach szkolnych.

SZKOLENIE BASIC TANECZNY kliknij po szczegóły

SZKOLENIE BASIC AKROBATYCZNY kliknij po szczegóły