Aktualności

Rola gibkości w skokach

Czy rozciągnięcie jest istotne w wypracowaniu skoczności? Rola gibkości w skokach

trener w siadzie rozkrocznym

Gibkość jest właściwością morfologiczno-funkcjonalną, dzięki której jest możliwe osiągnięcie dużej amplitudy podczas wykonywanych ćwiczeń. Jest uzależniona od budowy anatomicznej stawów, położenia kątowego stawów sąsiednich, elastyczności mięśni i torebek stawowych oraz ścięgien. Czynnikami zewnętrznymi mającymi wpływ na gibkość są: temperatura otoczenia, pora dnia, zmęczenie, intensywny trening, wiek (Żarek 1987). Jaka jest rola gibkości w skokach w cheerleadingu?

Gibkość, wśród zawodników cheerleadingu, powinna być kształtowana od najmłodszych lat, kiedy ciało młodego zawodnika jest najbardziej podatne na rozciąganie. Dlaczego gibkość jest ważna? Ponieważ jest ona prezentowana w choreografiach, zarówno jako pokaz rozciągnięcia zawodnika w elementach statycznych lub jest wykorzystywana w efektownych elementach skocznościowych. Właściwy poziom gibkości we wszystkich stawach, umożliwia wykonanie elementów skocznościowych w sposób poprawny technicznie oraz jest związany z estetyką prezentowanych ruchów, płynnością, obszernością i harmonią (Ambroży, Dudek 2010). Zatem gibkość ma wpływ na jakość wykonywanych elementów, a co za tym idzie ma wpływ na ocenę sędziowską.

Trenuj mądrze gibkość! Przygotowanie to podstawa.

Pamiętaj, że wszystko, co jest prezentowane podczas turnieju musi zostać wyćwiczone podczas treningu. Zwróć uwagę, że mamy kilka rodzajów treningu gibkościowego. Z podstawowych opcji, możesz wybierać między rozciąganiem dynamicznym i statycznym. Trening dynamiczny, powinien być wykonywany w początkowej fazie treningu, kiedy wykonywane są ćwiczenia wydolnościowe, szybkościowe. Rozciąganie statyczne powinno nastąpić po rozciąganiu dynamicznym. Na koniec zajęć najlepsze jest rolowanie. Pamiętaj, jeśli w środku treningu zastosujesz bardzo długie rozciąganie statyczne, to zawodnikom będzie bardzo ciężko się “zebrać” do dynamicznych elementów- zwłaszcza jeśli organizm już się wychłodzi.

kobiety siedzące na ziemi i rozciągające się rola gibkości w skokach

Grawitacja w skokach nie pomaga!

Bardzo ważną informacją (choć jakże oczywistą) jest, że grawitacja powoduje ściąganie naszego ciała w dół. Co to oznacza? Oznacza, to tyle, że bardzo precyzyjnie musimy podejść do analizy elementów, które chcemy wykonywać. Idealnym przykładem będzie tutaj szpagat oraz skok szpagatowy. Przy braku odpowiedniego rozciągnięcia, kiedy brakuje nam kilku centymetrów, aby swobodnie usiąść w szpagacie, wykonując go na podłodze, to grawitacja nam pomoże i nasz ciężar ciała powinien “dociążyć” szpagat, tak, że te minimalne braki w rozciągnięciu nie będą tak bardzo widoczne.
Co innego wydarzy się w momencie skoku szpagatowego (niezależnie od tego czy wykonamy go w miejscu czy z przemieszczeniem). Tutaj musimy mieć nieć nie tylko bardzo rozciągnięcie (pomocny będzie nadszpagat), ale także siła eksplozywna nóg oraz siła mięśnia pośladkowego wielkiego, aby unieść nogę tylną na tyle wysoko, aby wraz z nogą przednią w powietrzu utworzyły pełną formę szpagatu.


Szkolenie SKOKI I SKOZNOŚĆ w cheerleadingu

Przede wszystkim, pokażemy jak przygotować ciało do skoków.
Nie oszukujmy się, bez odpowiedniego przygotowania same próby niektórych skoków mogą zakończyć się kontuzją. Dlatego wytłumaczymy Wam jak się przygotować do każdego skoku- wyjaśnimy które mięśnie musimy wzmocnić, a które rozciągnąć !

Czyli dostaniecie receptę na każdy skok! Mega!
Od tej pory toe touch, star jump, pike, herky, hurdler i inne skoki nie będą miały przed Wami żadnych tajemnic.

Więcej o szkoleniu znajdziesz tutaj

Możesz się zgłosić poprzez formularz kontaktowy!


    Wybierz temat