Aktualności

Trener czy choreograf cheerleadingu?

trener czy choreograf cheerleadingu – czy zastanawiasz się nad tym, jak się podpisać?

Trener czy choreograf cheerleadingu? Podczas rozmów z wieloma trenerami/choreografami cheerleaders zauważyliśmy, że wiele osób traktuje te słowa jako synonimy, a przecież nie każdy trener cheerleaders układa choreografię, i nie każdy choreograf ją później “wytrenowuje”. Jaka jest zatem różnica?

Wybór pomiędzy trenerem, a choreografem cheerleadingu jest nie tylko kwestią semantyczną.

Zastanówmy się najpierw jakie są zadania trenera. Według nas trener, poza doskonałą znajomością sportu, który reprezentuje, powinien także posiadać ponadprzeciętną wiedzę z dziedziny przygotowania motorycznego- może być tylko pod kątem swojego sportu. W naszym przypadku jest to cheerleading. Na barkach trenera spoczywa ułożenie całego planu treningowego, czyli nie tylko szlifowanie choreografii, ale także prawidłowe przygotowanie motoryczne, siłowe, gibkościowe zawodników, aby mogli bezpiecznie i poprawnie technicznie wykonać elementy zawarte w choreografii. Warto tutaj wspomnieć o szeroko pojętej wytrzymałości fizycznej, aby prezentowana choreografia wyglądała na trudną, ale wykonaną z lekkością i łatwością.

Co więcej, uważamy, że to trener powinien sprawować nadzór nad procesem twórczym choreografa. Dlaczego? Ponieważ często proces kreatywny, może mieć przykre zderzenie z rzeczywistością. Choreograf może zaplanować niewiarygodnie piękny pokaz, jednak bez znajomości i wzięcia pod uwagę możliwości fizycznych drużyny cheerleadingu oraz już posiadanych umiejętności zespołu, współpraca z choreografem może się nie udać. Dlatego też przed nawiązaniem współpracy z choreografem należy określić, które umiejętności posiada cały zespół, co jest w stanie wyćwiczyć przez sezon, a także jakie szczególnie trudne umiejętności, posiadają poszczególni zawodnicy. Dlatego nie dziwimy się, że wiele osób nie może jasno odpowiedzieć na pytanie czy są bardziej trenerem czy choreografem cheerleadingu.

Choreograf w cheerleadingu

Choreograf cheerleaders ma niezwykle trudną rolę do wykonania. Niezależnie od tego, czy jest to choreograf zewnętrzny, czy działający z nami na co dzień w klubie. Przede wszystkim musi dokładnie wiedzieć na jaką okoliczność układa daną choreografię. Pamiętajmy, że każda impreza ma swoją specyfikę. Inne choreografie układa się na turnieje cheerleadingu sportowego, a zupełnie inne na mecze czy inne wydarzenia sportowe. O tym będziemy pisać w kolejnych postach, lub będziemy linkować blog Małgorzaty Wrońskiej , która w swoich wpisach porusza wiele cheer spraw. Wracając do tworzenia choreografii.
Jeśli układamy choreografię na turniej cheerleadingu, to zdecydowanie polecamy dokładne zapoznanie się z kartą ocen sędziego. Przecież startujemy w turnieju, aby zdobyć dla naszego zespołu cheerleaders jak najwięcej punktów. Nie da się tego zrobić nie znając zasad “gry”.

Dlatego też, choreograf drużyny cheerleadingu sportowego musi wziąć pod uwagę, nie tylko wcześniej wspomniane umiejętności drużyny, ich potencjał, kartę ocen, ale także obowiązujące trendy. W cheerleadingu, tak samo jak w wielu innych sportach tanecznych, lub tych w których umiejętności ułożone są w choreografię (np. gimnastyka artystyczna) co jakiś czas zmieniają się trendy. I nie ma co ukrywać, to właśnie choreografie zajmujące podium wyznaczają taki trend na lata następne. Zasadniczo robią to niejako sędziowie, ale nie o tym jest ten wpis.
Trendy i moda zmieniają się także w choreografiach zespołów cheerleaderek, które występują podczas meczów. Na przykład, w latach 2006-2010 furorę robiły choreografie tańczone na krzesłach. Oczywiście miały one różne formy (choreografie, nie krzesła 😛 ). Część z nich była bardziej sensualna, a część choreografii wykorzystywała krzesła jak przybór do różnych akrobacji.

Współpraca trenera i choreografa cheerleaders

Trener czy choreograf cheerleadingu, współpraca. dwie osoby przybijają piątkę choreograf cheerleadingu
Cheer Project

Jak już wyżej zostało wspomniane, zarówno jedna jak i druga osoba mają swoje zadania. Najlepszym rozwiązaniem jest, kiedy choreograf współpracuje z zespołem stale i może zmieniać swoje pomysły, w miarę na bieżąco. Dlaczego jest to czasami potrzebne? Ponieważ czasami pomysły choreografia nie rezonują dobrze z zespołem. I nie jest to niczyja wina. Zdarza się, że dany ruch lub dany element zespołowi nie wychodzi najlepiej i często rozsądniej jest, po prostu, dokonać zmiany. Dobrze przygotowany trener bardzo dobrze wie, co jest w stanie wyćwiczyć ze swoją drużyną cheer i często to na jego barkach spoczywa decyzja o dokonaniu zmiany. W drużynach seniorskich często zawodnicy wskazują, że chcieliby coś zmienić.
Czy można powiedzieć, że choreograf jest bardziej twórczą osobą niż trener? Można, ale nie zawsze można się z tym zgodzić. Ponieważ, aby ułożyć dobrą choreografię należy wziąć pod uwagę wiele czynników i umieć dobrze kalkulować, a nie tylko oddać się wenie twórczej.
Czy można powiedzieć, że trener postępuje według schematów i nie ma nic twórczego w jego pracy? Można, ale czy jest to prawdą? Dobry trener potrafi wymyśleć innowacyjne ćwiczenia, aby zespół był w stanie wykonać dany element lub choreografię. Po co wymyślać nowe ćwiczenia? Przede wszystkim po to, aby nie nużyć zespołu powtarzalnością. Wystarczy, że ćwiczą jedną choreografię, to pozostałe aspekty treningowe powinny być różnorodne. A poza tym, bycie kreatywnym, to inwestycja we własny rozwój.

Kiedy trener i choreograf cheerleadingu to ta sama osoba

Z jednej strony jest to bardzo komfortowa sytuacja, ponieważ “obie” osoby są zawsze na treningach i raczej mają wspólne pomysły 😛 I niestety razem cierpią w przypadku braku weny twórczej lub wypalenia.
Jest to zajęcie niełatwe, ponieważ trzeba się skupić na wielu aspektach wymienionych wyżej. Często też nie starcza czasu jednej osobie, na bycie i trenerem i choreografem, dlatego też wcale nie jest złym rozwiązaniem korzystanie z pomocy czy choreografa czy trenera np. ze wsparciem motorycznym, czy tańca klasycznego.
Wracając jednak do tematu. Bycie równocześnie i trenerem i choreografem jest zadaniem trudnym, ale nie niemożliwym. A zatem trener czy choreograf cheerleadingu?

Współpracujesz z zespołami? Daj nam znać. Tymczasem sprawdź ten link i zobacz jak swoją pracę opisuje nasz główny szkoleniowiec Małgorzata Wrońska KLIK

Cheerleading stunt, liberty, zawodnicy cheerleadingu, cheer project trener cheerleadingu

Kurs trenera cheerleaders / cheerleadingu

Wiedza Trenera i Choreografa, to kwestia kluczowa w rozwoju zespołu, a nawet całego klubu. Na organizowanych przez nas kursach dajemy nie tylko wiele wiedzy merytorycznej, ale także rozwiązania mogących pojawić się problemów. Po naszych kursach, Uczestnicy potrafią samodzielnie ułożyć choreografię, a także dobrać ćwiczenia wspomagaące rozwój motoryczny lub skoczność.

Więcej o kursach znajdziecie pod tymi linkami
https://cheer-project.pl/szkolenia/kurs-trenerski-taneczny/poziom-basic-2/
https://cheer-project.pl/aktualnosci/kurs-trenerski-basic-nowe-terminy/