Aktualności

Arm motion – ustawienia rąk w cheerleadingu

Każdy sport ma swoje charakterystyczne elementy. Nie inaczej jest w przypadku cheerleadingu, gdzie możemy wymienić wiele elementów jak: energia, cheer muzyka, skoki, a także arm motion, czyli charakterystyczne ustawienia rąk.

Dla cheerleadingu arm motion, są jak dla tańca klasycznego pozycje rąk i nóg. Są charakterystyczne, dokładnie opisane i w zasadzie od nich zaczynamy przygodę w cheer świecie.

To, co jeszcze jest typowe dla naszych arm motion, to, że są one bardzo mocne- mają wyglądać bardzo sportowo- a zatem w przeciwieństwie do tańca klasycznego, nie ma tu mowy o jakiejkolwiek delikatności. Ręce są cały czas mocno napięte i w zasadzie nie ma momentu, kiedy są rozluźnione.

Jak prawidłowo wykonywać arm motion- ustawienia rąk

Przede wszystkim należy poznać prawidłowe ustawienia. Każde z tych ustawień nie tylko ma swoją nazwę- głównie angielską, ale także zasady wykonania.

Pierwszą zasadą jest to, że ustawienia rąk głównie wykonywane są przed płaszczyzną czołową, czyli ręce wysunięte są lekko do przodu, jakby przed naszym ciałem. Zwróć uwagę, że napisaliśmy “głównie”, czyli nie wszystkie, a wokół kilku ustawień toczy się aktywny spór. To, że zatrzymujemy ręce w konkretnych pozycjach odróżnia cheerleading np. od disco, gdzie używa się pełnych zakresów stawów.

Druga zasada mówi, że jeśli danego ustawienia nie wykonujemy przed płaszczyzną czołową, to stosujemy znaną w cheerleadingu zasadę “staw nad stawem” lub “staw za stawem”. Utrzymanie tej zasady gwarantuje, że każdy wykona dane ustawienie dokładnie w ten sposób. Najlepszym przykładem jest ustawienie High Touchdown, gdzie ręce skierowane są ku górze. Gdzie jest tutaj zasada “staw nad stawem”? Otóż nadgarstki są dokładnie nad łokciami, a łokcie nad barkami. To gwarantuje nam, że każdy zawodnik będzie miał tak samo ustawione ręce. Pamiętajmy, że w cheerleading jeśli cała drużyna robi to samo, to wszyscy muszą to wykonać w dokładnie ten sam sposób.

Trzecia zasada mówi, że ręce kontrolujemy nie tylko od ramion do palców, ale od łopatek do przestrzeń jeszcze “za palcami”- czyli dalej niż kończą nam się dłonie. Co więcej, łopatki są skierowanie w dwóch kierunkach: w stronę kręgosłupa, a także w dół. Utrzymanie prawidłowej pozycji łopatek zagwarantuje nam perfekcyjnie proste plecy. Powiedzenie, że kontrolujemy ręce jeszcze dalej niż kończą się palce, daje nam pełną kontrolę nad całymi rękami, dzięki czemu są one silne i energiczne.

Do czego używamy arm motion w cheerleadingu?

Arm motion wykorzystujemy zarówno w perfomance cheer (kategorie taneczne), a także w cheerleadingu akrobatycznym. Pomagają one ujednolicić ruch poszczególnych osób w kwestiach tanecznych, a także dodają jeszcze bardziej cheer charakteru w stuntach i piramidach. Z naszych obserwacji wynika, że najbardziej popularnymi ustawieniami rąk są High V i Punch.

We freestyle pom musimy tworzyć, co chwilę, nowe ustawienia z pomponów. I nie mam tutaj na myśli obrazków typu “serduszko”, czy “kółko”. W cheerleadingu raczej takich rzeczy się nie praktykuje. Mam na myśli ustawienia pomponów, dzięki wykorzystanych arm motion. To właśnie one pomagają w cheer stylu uzyskać spójność na parkiecie. Zasadniczo, co beat w muzyce powinno pojawić się nowe ustawienie. Jest to teoria i często w grupach dziecięcych lub początkujących może być to trudne. Dlatego pamiętajmy, że lepiej jest uprościć choreografię rąk, aby zawodnicy mogli ją wykonać dynamicznie i precyzyjnie.

Zmiany arm motion są szybkie, dynamiczne i precyzyjne

Porozmawiajmy teraz o dynamice i szybkości zmian ustawień rąk. To, co jest charakterystyczne dla cheerleadingu to pewnego rodzaju dynamika, a także umiejętność bardzo dużej kontroli własnego ciała. To właśnie ta kontrola i zatrzymania w choreografii sprawiają, że dla niektórych choreografie cheer są odbierane jako dość “robotyczne”. Od płynności ruchów mamy cheer jazz 🙂

Umiejętność zatrzymania rąk w konkretnym miejscu, przy bardzo dużej ich szybkości wcale nie jest takie łatwe. Aby osiągnąć umiejętność zatrzymania ręki w konkretnym ustawieniu, musimy ćwiczyć mięśnie wykonujący dany ruch, ale i mięśnie przeciwstawne, aby ten ruch zatrzymać.

Jak wykorzystać arm motion w choreografii?

Jak wspomniano wcześniej arm motion nadają cheer charakteru choreografiom. Zasadą jest, że jeżeli dany układ wygląda dobrze bez pomponów, to nie jest to choreografia freestyle pom. Freestyle pom wygląda dobrze wyłącznie przy użyciu pomponów.
Gdzie użyć arm motion? Zasadniczo, to w całej choreografii. Zaawansowane zespoły zmieniają ustawienia rąk nawet podczas kręcenia piruetów. W zespołach mniej zaawansowanych lub kiedy chcemy dać trochę oddechu drużynie w choreografii, wykorzystajmy dużo ustawień rąk np. w marszowym przejściu. Wtedy sam marsz nie przykuje bardzo uwagi widza, tylko kreatywne ustawienia z pomponami.

Kreatywne arm motion- pomysłowe ustawienia rąk

Jak kreatywnie używac arm motion? Przede wszystkim poznaj je wszystkie. Nie ograniczaj się tylko do tych najbardziej popularnych. Oczywiście, mierz siły na zamiary. Jeśli Twoja drużyna dopiero się ich uczy, to na spokojnie zacznij od tych najbardziej popularnych i symetrycznych.

Pamiętaj, że szukamy komplementarnych ustawień pomponów w całej drużynie. Dlatego wykorzystaj różne położenie poszczególnych zawodników. Niech boczne sektory ustawień wykonają arm motion z wysunięciem na boki, a centrum niech zrobi jedno z wielu symetrycznych arm motion. Pamiętaj, dążymy do tego, aby cała drużyna tworzyła jedno, spójne i kreatywne ustawienie.

Jeśli nie masz wielu pomysłów na drużynowe ustawienia, użyj tych samych arm motion, ale na różnych poziomach!

Baw się rytmem i zatrzymuj drużynę na akcenty w muzyce. Wykorzystaj synkopę! Synkopa to jest to “i” pomiędzy uderzeniami w muzyce. Jeśli masz silną drużynę, to z pewnością dacie radę. Jednak pamiętaj, aby nie przesadzać- wracamy do zasady, że lepiej zatańczyć prostszą choreografię, ale zrobić to z energią i siłą niż nie nadążać za rytmem.

Brak Ci pomysłów? Podziel arm motion!

Czy wiesz, że każde ustawienie możesz podzielić? Jeśli nie masz pomysłu na nowe ustawienie wybierz położenie prawej ręki z jednego arm motion, a położenie lewej z innego ustawienia! Zdziwisz się jak bardzo to jest proste!

Możesz zainspirować się jednym filmem, gdzie trenerzy podczas webinaru z Małgorzatą Wrońską ułożyli, a potem nagrali wspólny film <oglądam>.

Szkolimy również z arm motion- figury cheer

Podczas szkoleń trenerskich arm motion stanowią kilkugodzinny blok. Dlaczego? Ponieważ dzięki nim choreografie z pomponami wyglądają jak kategorie turniejowe. Zajęcia cheer rekreacyjne nie są obarczone takimi wymaganiami jak starty w turniejach.

Zawsze kładziemy duży nacisk na podstawy- to od nich wszystko się zaczyna. Uczymy jak nauczyć prawidłowych ustawień, a także pokazujemy sporo gier i zabaw, które pomogą zawodnikom zapamiętać każde z nich.

Dodatkowo pokazujemy także jak ćwiczyć, aby wzmocnić mięśnie, które wykonują dany ruch, a także te które go hamują. Arm motion to nie jest temat, który należy uznać za łatwy i potraktować go po macoszemu.

Potrzebujesz szkolenia? Wypełnij forumlarz!

    Wybierz temat


    Podstawowe ustawienia rąk w cheerleadingu

    Poniżej przedstawiamy Wam kilka najpopularniejszych ustawień rąk. Nie są to wszystkie, ale te, które uważamy za najbardziej przydatne na sam początek 🙂