Aktualności

Rozciąganie w cheerleadingu

Dobre rozciągnięcie jest potrzebne do prawidłowego wykonania wielu elementów technicznych w cheerleadingu, a także jest niezbędne w całym toku treningowym. Dobry poziom rozciągnięcia jest efektem pracy, predyspozycji zawodnika, a także sporej wiedzy, jak bezpiecznie i skutecznie zwiększać zakres naszego ciała. Poniżej opisujemy też, dlaczego rozciąganie w cheerleadingu jest tak ważne.

Dlatego też, dostarczając Wam zawsze najlepszą wiedzę, postanowiliśmy napisać ten tekst we współpracy z Anną Kamińską- fizjoterapeutką, byłą zawodniczką aerobicu sportowego oraz byłą cheerleaders.

Podstawy rozciągania dla cheerleaders

Zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest streching/rozciąganie? Jest to uelastycznienie ciała w obrębie stawów i mięśni, a także zabezpieczenie go przed kontuzjami. Badania donoszą, że rozciąganie mięśni po treningi niweluje ryzyko kontuzji aż do 75%. Co więcej, regularne rozciąganie zmniejsza ciągłe napięcie psychosomatyczne, czyli daje pewną od “nerwów” naszemu ciału ale też umysłowi. Pamiętajmy też, że w momencie, kiedy zawodnik będzie miał w swoim prywatnym życiu, trochę bardziej stresujący czas, to może być mu o wiele trudniej się rozciągnąć, a nawet jego zakresy mogą się zmniejszyć.

Zastosowanie strechingu w cheer treningu

Ćwiczenia elastyczności ciała znane są od wieków, natomiast pierwsze publikacje dotyczące pozytywnego wpływu stretchingu pojawiły się z końcem XX wieku. Na podstawowym etapie, warto wiedzieć, że jest wiele rodzajów i metod rozciągania. Najbardziej przydatnymi w cheerleadingu są: streching statyczny, dynamiczny i poizometryczna relaksacja mięśniowa.

Streching dynamiczny polega na dynamicznym (jednak nie nerwowym, poza zakresy) oddalaniu od siebie przyczepów mięśni- czyli na rozciąganiu i zwalnianiu rozciągnięcia. To rozciąganie powinno być elementem rozgrzewki, jednak tutaj uwaga- to rozciąganie również wymaga rozgrzewki! Nie można nierozgrzanego ciała poddać rozciąganiu dynamicznemu. Pamiętajmy także, że szybkie podniesienie tętna i przyspieszenie oddechu nie świadczy o tym, że jesteśmy rozgrzani.

Streching statyczny jest świetną formą na zwiększenie zakresu mięśni i stawów w sposób spokojny, gdzie pozycje przytrzymywane są dłużej i nie wykonujemy dynamicznych ruchów.

Najczęściej, jeśli mówimy o rozciągnięciu w cheerleadingu, na myśl przychodzą nam elementy, w których to rozciągnięcie przekracza zakresy człowieka. W grupach początkujących, zwróćmy uwagę czy np. nie musimy rozciągnąć mięśni, które są przykurczone i powodują niemożność utrzymania prawidłowej postawy ciała. Często musimy także sprawdzić, czy nasi zawodnicy są w stanie wyprostować stawy łokciowe, aby uzyskać prawidłową technikę arm motion. Dopiero później możemy pomyśleć o rozciąganiu mającym doprowadzić nas do trudnych elementów.

W cheerleadingu rozciągnięcia potrzebujemy nie tylko w elementach statycznych, które pokazują to rozciągnięcie, ale także do elementów dynamicznych. Są nimi np: skok szpagatowy czy hurdler. Mamy świadomość tego, że każdy chce szybką receptę na rozciągnięcie. Tutaj niestety jej nie ma, jednak na szkoleniach omawiamy dokładnie jakie mięśnie należy rozciągnąć do danego elementu.


Szkolenie ze skoczności i elementów tańca klasycznego w cheerleadingu

Czy rozciąganie w cheerleadingu musi boleć?

Często, kiedy myślimy o rozciąganiu, to w głowie pojawia nam się obraz gimnastyczek artystycznych rozciąganych na siłę, ze łzami w oczach. Taka forma rozciągania szybciej przybliży zawodników do kontuzji. Czy rozciąganie powinno boleć? Nie jest to łatwe pytanie, ponieważ każdy ma inny poziom bólu. Dla jednych uczucie nie do zniesienia, będzie dla innych lekkim dyskomfortem. I to właśnie ten lekki dyskomfort powinniśmy czuć podczas rozciągania.

Co oznacza drżenie rozciąganego mięśnia? Jest to reakcja “obronna” naszego ciała, a jednocześnie jego ochrona. W ten sposób mięsień, poprzez drżenie, zaczyna się rozluźniać minimalizując ryzyka jego zerwania poprzez nadmierne rozciągnięcie.
Poza tym, rozciąganie powoduje wytwarzanie endorfin, zatem rozciąganie i uczucie po nim, powinno być rozpatrywane raczej w kategoriach przyjemności.

Cheer project rozciaganie cheerleaders

Czy trzeba znać anatomię, aby się efektywnie rozciągnąć?

Aby zrobić coś efektownie, musimy wiedzieć jak to robić. A dokładniej mówiąc, jeśli chcemy rozciągnąć się do danej umiejętności, to musimy wiedzieć, które mięśnie musimy rozciągnąć, a także gdzie znajdują się ich przyczepy: początkowy i końcowy.

Ponieważ chcemy, aby szkolenia, gdzie omawiamy anatomię o rozciąganie były jak najbardziej przydatne, to omawiamy konkretne rozciąganie, pod konkretny element.
Dzięki temu najbliższe szkolenia ze skoczności i elementów tańca klasycznego w cheerleadingu będą bardzo efektowne, tak samo jak zastosowane dzięki nim rozciąganie w cheerleadingu.

Bardzo często obalam też mity o rozciąganiu np. że dobrym metodą na rozciąganie jest długie przebywanie w jednej pozycji rozciągającej. Tutaj najczęstszym przykładem jest oglądanie filmu w jednej pozycji. Nie, nie jest to najlepszy pomysł.


taniec klasyczny w cheerleadingu

Dlatego, jeśli chcesz się dowiedzieć jak się rozciągać się do skoków lub elementów z tańca klasycznego, wybierz jedno z polecanych szkoleń.


    Wybierz temat