Aktualności

5 najważniejszych elementów piruetu

Poznaj 5 najważniejszych elementów piryetów. Dlaczego?

Ponieważ piruety to najczęściej wykorzystywany element tańca klasycznego w cheerleadingu. Mogą go wykonywać zawodnicy na każdym poziomie zaawansowania. Jak wiadomo najłatwiejszy do wykonania jest pojedynczy piruet i to od niego rozpoczynamy naukę. W zależności od potrzeb, można go najpierw dzielić np. na ¼, ½, lub ¾ obrotu. Z czasem i wzrostem umiejętności zawodników, zwiększamy liczbę obrotów z jednym piruecie, dzięki czemu uzyskujemy piruety podwójne, potrójne i tak dalej.

Jak pisała Katarzyna Pamuła w poprzednim artykule, taniec klasyczny i jego technika nie jest drogą na skróty, a bez solidnych podstaw będzie nam trudno świadomie wykonywać trudne elementy. Często bowiem zdarza się tak, że zawodnik potrafi wykonać dany element niejako „przypadkowo” bez całkowitej kontroli nad tym, co robi. Problem pojawi się, jeśli będziemy chcieli wykonać trudniejszą wersję elementu. Poza tym pamiętajmy, że kontrola swojego ciała jest również niezbędna ze względów bezpieczeństwa naszego zawodnika.

Jakie jest 5 najważniejszych elementów piruetu?

Zapytaliśmy Katarzynę Pamułę o 5 najważniejszych rzeczy w piruecie. Oto jej odpowiedź.

  • napięty brzuch i aktywne centrum pamiętaj o tym, żeby nadal oddychać 😊 Napięty brzuch pomoże utrzymać równowagę. Przy pojedynczym piruecie nie sprawia ona wielkiego problemu, jednak przy piruetach wielokrotnych jest kluczowa.
  • ciężar ciała “nad nogami”. Przenosząc lekko korpus nad palce u stóp unikniesz utraty równowagi poprzez zbytnie odchylenie ciała w tył.
  • proste, silne plecy – ramiona opuszczone w dół. Pamiętaj o utrzymaniu barków dokładnie nad kolcami biodrowymi (to te wystające z przodu kości w miednicy), a łopatki są skierowane nie tylko do siebie, ale także ściągnięte w dół kręgosłupa.
  • skontrolowana noga oporna (czyli ta na której stoisz kręcąc piruety) – wciągnięte kolano i stabilna kostka. Im wyższa będzie Twoja pozycja releve, tym łatwiej będzie Ci utrzymać równowagę i tak bardzo nie zmęczysz mięśni łydki. Pamiętaj też o wyciąganiu całego ciała w górę, a nie tylko czubka nosa :😊 Nawet jeśli schodzisz z releve, to pomimo tego, że ciało nam się obniża, to nasz kręgosłup wyciąga się do góry
  • szybka głowa (punktowanie) – ona zawsze jest “o krok” przed naszym całym ciałem, nada szybkości i precyzji obrotom, a także zapobiegnie zbyt szybkim zawrotom głowy. Wyznacza także kierunek obrotów, co jest bardzo ważne w obrotach chaines.

W nauce i nauczaniu piruetów pamietaj, że

im trudniejsze obroty i kombinacje z innymi elementami, tym na więcej rzeczy trzeba zwrócić uwagę. Dlatego też, najlepiej jest opanować podstawy w pierwszej kolejności, a dopiero później dać się ponieść fantazji choreograficznej.

5 najważniejszych elementów piruetu

Jeśli potrzebujesz warsztatów dla trenerów lub zespołu daj nam znać. Z pewnością przygotujemy dla Ciebie merytoryczną ofertę.

    Wybierz temat