Aktualności

Taniec klasyczny w cheerleadingu

Czy zastanawiasz się czemu taniec klasyczny jest tak często trenowany równolegle do cheerleadingu, a zwłaszcza kategorii perfomance cheer? Pierwszym skojarzeniem są oczywiście piruety, ale jakie inne korzyści przynosi taniec klasyczny w cheerleadingu?

Wielokrotnie zawodnicy perfomance cheer narzekają, że wprowadzane elementy tańca klasycznego do treningu są dla nich żmudne i nie widzą szybkich efektów. Cóż, taniec klasyczny to droga do perfekcji i tutaj nie ma drogi na skróty.

O wypowiedź w tej sprawie i przybliżeniu nieco zasadności wprowadzenia elementów tańca klasycznego do treningów cheer poprosiliśmy, niesamowitego pedagoga baletowego- Katarzynę Pamułę, o której dokładnie przeczytacie tutaj.

Cheerleading i technika tańca klasycznego

Taniec klasyczny to jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających technik tańca. Od tancerza wymaga specyficznej samodyscypliny ciała i umysłu oraz wyjątkowej systematyki, a także organizacji czasu.

Tancerz powinien wyćwiczyć swoje ciało w sposób doskonały, aby było ono odpowiednio przygotowane do wszystkich elementów choreografii. Ciało tancerza jest jego instrumentem pracy, tak samo jako dobrze nastrojony fortepian dla pianisty.

Jako że klasyka, jest wiodącą techniką przygotowującą przyszłych tancerzy wszystkich technik tańca, powinna być również techniką uzupełniającą dla zawodników cheerleadingu- kategorii performance cheer- choć z pewnością wiele topów skorzystałoby z „baletowych” ćwiczeń na lepszą równowagę. Dlatego tak ważne jest, aby każda osoba, która zdecydowała się na rozwój w cheerleadingu miała świadomość niektórych zagadnień, które w przyszłości ułatwią prace na sali i zawodach. Sprawią one, że praca zawodnika będzie bardziej EFEKTYWNA  i EFEKTOWNA!

Korzyści z trenowania tańca klasycznego w cheerleadingu

Ćwiczenia z tańca klasycznego pomogą w kształtowaniu Waszych ciał na wielu płaszczyznach. Trzeba jednak pamiętać, że są one środkiem, a nie celem w samym sobie. Dlatego, aby czerpać korzyści z osiągniętych celów, na początku trzeba konsekwentnie realizować zadania tak jak:

Wypracowanie koordynacji
Wypracowanie koordynacji jest bardzo istotne. Dobrze skoordynowany tancerz nie tylko szybciej uczy się choreografii, ale także ułatwia wykonywanie niesymetrycznych elementów układu. Dobrze ukształtowana koordynacja pozwoli także bez większego wysiłku tańczyć choreografię „na obie stronny”. Ćwiczenia koordynacyjne wzmacniają także nasz mózg, pobudzając jego prawą i lewą półkulę. Warto wplatać ćwiczenia koordynacyjne nie tylko w rozgrzewkę, ale także w zasadniczą część treningu.

Utrzymywanie równowagi

Utrzymanie równowagi w różnych pozach tanecznych jest niezwykle przydatne. Ćwiczenie równowagi jest niezbędne zarówno dla zawodników cheerleadingu, jak i performance cheer. Ćwiczenia, które pomogą Ci utrzymać lepiej równowagę to te wzmacniające centrum, czyli cały gorset mięśniowy, bez ograniczania się tylko do mięśni powierzchownych mięśni brzucha. Pamiętaj też o tych głębokich, a także mięśni pleców- jako antagonów mięśni brzucha. Jak sprawdzić czy masz dobry balans? Stań na jednej nodze i zamknij oczy. Aha i nie zapomnij o oddychaniu!

Rozciągnięcie

Eksponowanie rozciągnięcia jest bardzo popularne w choreografiach- zarówno w cheerleadingu akrobatycznym oraz performance cheer. Nie zapominajmy o rozciąganiu. Może być dynamiczny albo statyczny. Możecie też wybrać poizometryczną relaksację mięśniową- tak bardzo uwielbianą przez tancerzy.

Skoki

Dynamiczne i dobrze wykonane technicznie skoki z pewnością sprawią, że Wasz występ będzie jeszcze bardziej spektakularny. Tutaj nie zapominamy o budowaniu siły eksplozywnej, a także o prawidłowym przygotowaniu motorycznym. Każdy skok możemy rozłożyć na czynniki pierwsze i doprowadzić do perfekcji każdy z nich.

Taniec klasyczny w cheerleadingu podsumowanie

Podsumowując, klasyka pomoże Ci umiejętnie “zarządzać” swoim ciałem oraz podnieść poziom Twoich umiejętności prezentowanych na zawodach. Wpłynie ona również pozytywnie na Twoje ciało. Wprowadzając do swojego każdego treningu odpowiednią rozgrzewkę, rozciąganie i przygotowanie mięśni do dużych skoków i piruetów, z pewnością osiągniesz większą kontrolę nad swoim ciałem, która pomoże przeciwstawiać się naturalnym odruchom ciała.

Jestem pewna, że już po pierwszych zajęciach poczujecie MOC z tej techniki płynącą, a co za tym idzie ogromną satysfakcję.


Jeśli potrzebujesz warsztatów dla swojej drużyny lub choreografii, to daj znam znać. Postaramy się pomóc. Z przyjemnością odpowiemy też na Twoje pytania.

    Wybierz temat